ROK SZKOLNY 1997/1998
Inauguracja roku szkolnego 1997/98 odbyła się w nowej Szkole Podstawowej Nr 1, przy ul. Kozielskiej. Ta nowoczesna placówka przyjęła w swe progi około 800 dzieci. Wśród zaproszonych gości był między innymi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Przekazał on symboliczne klucze Pani Barbarze Kaczmarek - dyrektorowi placówki. Po uroczystym przecięciu wstęgi Panią Dyrektor udekorowano najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W dniach od 19 do 21 września 1997 roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w międzynarodową akcję sprzątania świata.
20 września 1997 roku szkoła świętowała Światowy Dzień Turystyki, organizując wycieczkę do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego BUK w Rudach Raciborskich.
3 października 1997 roku odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Dzieciom zostały wręczone szkolne tarcze.
W dniach od 15 do 29.10.1997r. uczniowie klas II i III przebywali na kolonii śródrocznej w Kobylej Górze.
04.12.1997r. odbyła się akademia z okazji Dnia Górnika, na którą zaproszono górników z gliwickich kopalń. Impreza została przygotowana przez uczniów klas I - III oraz ich nauczycieli.
ROK SZKOLNY 1998/99
05 października 1998 roku uroczyście otwarto podwoje szkolnej hali sportowej. Był to nie tylko bardzo uroczysty, ale i niezwykle szczęśliwy dzień dla wszystkich uczniów SP nr 1. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miejskich z Prezydentem Miasta na czele oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty. Otwarcie uświetniły występy taneczne klubu GZST "Sośnica" oraz zawody sportowe.
W listopadzie 1998 roku odbył się konkurs piosenki żeglarskiej przygotowany przez klasy integracyjne pod kierunkiem Pani Ireny Drzewieckiej.
11 listopada 1998 roku był dniem piłki nożnej. W SP1 odbył się miejski turniej szkół podstawowych w piłce nożnej halowej.
13 listopada 1998 roku na hali sportowej odbyły się III Igrzyska Placówek Integracyjnych. W imprezie wzięło udział 280 dzieci z ośmiu placówek oświatowych.
16 kwietnia 1999 roku, w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej, uczniowie klas ósmych zwiedzili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu-Brzezince.
W dniach od 29 do 31 maja 1999 roku 35 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w rajdzie "Szlakiem Powstań Śląskich".
Od 27 lipca do 13 sierpnia 1999 roku uczniowie naszej szkoły przebywali na koloniach letnich na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w Łubieńcu koło Międzyzdrojów.
ROK SZKOLNY 2000/2001
17 października 2000 roku odbyły się V Igrzyska Placówek Integracyjnych. Udział wzięło 380 dzieci z ośmiu placówek. Wszyscy świetnie się razem bawili! Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły przygotowana pod kierunkiem p. Jadwigi Chłopek. Było na co popatrzeć!!! W tej zabawie wszyscy są zwycięzcami!
W dniach 20-22 października 2000 roku odbył się Sejmik Młodzieżowy PTTK. Wzięła w nim udział reprezentacja naszej szkoły pod opieką pań: Danuty Eichhof i Jolanty Kolbusz. Nasza młodzież wykazała się turystyczną postawą, za co otrzymała dyplom.
24 – 25 listopada 2000 roku w ramach Dni Piłki Ręcznej Kobiet miał miejsce Turniej „Międzynarodowy Puchar Śląska” pod patronatem prezydenta Gliwic. W naszej szkole odbyły się trzy mecze.
1 grudnia 2000 roku odbył się w szkole festyn, podczas którego zbieraliśmy fundusze na zakup kserokopiarki do pokoju nauczycielskiego. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i ich rodziców. Wśród atrakcji znalazły się:
aukcja prac uczniów, loteria fantowa, sprzedaż prac plastycznych dzieci, występy artystyczne uczniów.
Można było również napić się kawy i zjeść pyszne ciastka (pieczone przez rodziców!) w zorganizowanej na tę okazję kawiarence.
15 grudnia 2000 roku miała miejsce inauguracja programu "Żyj bezpiecznie". Gościliśmy w naszej placówce: przedstawiciela Rejonowej Straży Pożarnej w Gliwicach - brygadiera Bogdana Brolla, przedstawicieli Jednostki Ratownictwa Chemicznego w Gliwicach – Łabędach - kapitana Andrzeja Bąka, aspiranta sztabowego - Leszka Dziurzyńskiego, funkcjonariuszy: Wiesława Zamarę, Andrzeja Kaczmarka. Uczniowie uważnie słuchali i chętnie zadawali pytania zaproszonym gościom. Z zaciekawieniem oglądali strój roboczy strażaka ratownictwa chemicznego. Największe zaciekawienie wzbudził bojowy wóz strażacki.
22 grudnia 2000 roku miało miejsce spotkanie uczniów i nauczycieli z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez uczniów. Pani dyrektor Barbara Kaczmarek złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. O stronę muzyczną jasełek zadbał o. Zenon Gieniec.
26 stycznia 2001 roku odbył się Bal Karnawałowy. Oprócz świetnej zabawy przy akompaniamencie zespołu można było, za "przysłowiową złotówkę", kupić maseczkę lub kotylion, napić się pysznej kawy i zjeść pyszne ciasta upieczone przez rodziców i nauczycieli. Dochód z imprezy został przeznaczony na zakup kserokopiarki.
ROK SZKOLNY 2001/2002
Inauguracja nowego 2001/2002 roku szkolnego miała miejsce 3 września. Jak zwykle ciepło i serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli pani dyrektor Barbara Kaczmarek. Słowa szczególne skierowała do pierwszaków i sześciolatków! One po raz pierwszy wkroczyły w mury naszej szkoły.
Akcja "Sprzątania świata" - 21 do 23 września 2001. My jako społeczność szkolna też wzięliśmy udział w tej akcji, bo jak mówią słowa piosenki: "Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona wśród innych zielonych planet, to dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany..." Udział wzięło 350 uczniów z klas II, III, IV i V. Sprzątano teren osiedla, szkoły i Park Starokozielski!
5 października 2001 roku w obecności Rodziców i nauczycieli p. dyrektor Barbara Kaczmarek pasowała uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej SP1. POWODZENIA!!! 14 X- to DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ Była akademia, życzenia od rodziców i uczniów. Jednym słowem: miło i sympatycznie. OBY TAK NA CO DZIEŃ!
23 października 2001 roku w ramach akcji "Posadź swoje drzewko" pracownicy szkoły sadzili drzewka i krzewy na terenie posesji szkolnej. Zasadzono 15 drzewek i 225 krzewów. Środki pozyskano z Fundacji Ekologicznej "Silezia" w Katowicach.
25 października 2001 roku odbyło się spotkanie z rycerzami Bractwa Rycerskiego w Gniewnie. Występ rycerzy bardzo się podobał uczniom!!!
25 października 2001 odbyły się VI Igrzyska Placówek Integracyjnych Udział wzięło 360 dzieci z SP1, SP3, SP10, SP24 i SP25, przedszkoli nr 19, 40 i 31. W sportowej zabawie dzieci zaliczały osiem torów przeszkód. Na tej imprezie wszyscy są zwycięzcami! Gośćmi tej zabawy byli: kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty - p. Zdzisława Waniek, Prezes PTTK - p. Ilona Ulatowska, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zachodnia" - p. Barbara Czyż, Panowie z portalu "Oświata". Nagrody ufundował Urząd Miejski.
18 listopada 2001 roku odeszła od nas ukochana, wspaniała Pani Dyrektor – Barbara Kaczmarek. Uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz pracownicy obsługi zostali pogrążeni w ogromnym smutku, gdyż straciliśmy wspaniałego dyrektora, cudownego pedagoga i wrażliwego człowieka. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Obowiązki dyrektora tymczasowo przejęła pani Wiesława Gębczyk.
Dzień Górnika w naszej szkole! 4 grudnia klasy drugie przygotowały z okazji Dnia Górnika przedstawienie dla klas I - III. ZAWSZE CHĘTNIE POMAGAMY INNYM!!! Uczniowie klas trzecich z V LO w Gliwicach ponownie zagościli w naszej szkole, tym razem z przedstawieniem "Kot w butach". Dochód z tego przedstawienie (2 zł. od ucznia) zasilił konto fundacji chorej Basi Oko, koleżanki "aktorów" z V LO. Nad całością czuwał nauczyciel z V LO - Andrzej Zieliński. BARDZO NAM SIĘ PODOBAŁO!!!
21 marca 2002 roku w naszej szkole, tradycyjnie, odbył się Miejski Konkurs Recytatorski pt. ”Przyroda w poezji dziecięcej”. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich gliwickich szkół podstawowych. Były występy, nagrody i poczęstunek.
23 marca miał miejsce Szkolny Festyn Świąteczny, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na bardzo szczytny cel – tablicę upamiętniającą panią dyrektor Barbarę Kaczmarek.
Dochody z V Festynu Rodzinnego również przeznaczone były na ten cel.
ROK SZKOLNY 2002/2003
Inauguracja roku szkolnego miała miejsce 2 września 2002 roku. Ciepło i serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli nowa pani dyrektor – Halina Krzywonos oraz pani wicedyrektor – Hanna Szczepaniak.
5 października, w sobotę, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystym przekazaniu sztandaru jednostce wojskowej.
14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w obecności rodziców i nauczycieli pani dyrektor Halina Krzywonos pasowała uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.
25 października odbyły się w naszej szkole VII Igrzyska Placówek Integracyjnych im. Barbary Kaczmarek. W zawodach brały udział dzieci z gliwickich przedszkoli i szkół podstawowych.
4 grudnia 2002 roku, w dniu św. Barbary, w Szkole Podstawowej nr 1 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą byłej dyrektor tej placówki – Barbarze Kaczmarek. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy wszystkich placówek szkolnych, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz młodzież szkolna, która w widowisku muzyczno-poetyckim „Mały Książę jest wśród nas” oddała hołd Pani Basi – człowiekowi wielkiego serca, pełnemu zapału do działania, dla którego nie było rzeczy niemożliwych, oddanemu pracy pedagoga.
W dniach 31 marca – 13 kwietnia 2003 roku odbyła się kolonia śródroczna w Jantarze. Na wypoczynek połączony z nauką wyjechało 95 uczniów. Dzieci zwiedziły Malbork, Trójmiasto oraz popłynęły w rejs statkiem.
W dniach 5 – 9 maja w naszej szkole miały miejsce obchody Tygodnia Kultury Europejskiej, w ramach którego uczniowie poznawali kulturę i tradycję państw Unii Europejskiej oraz brali udział w konkursie wiedzy o krajach Zjednoczonej Europy.
8 kwietnia 2003 roku w naszej szkole przeprowadzono SPRAWDZIAN DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Przystąpiło do niego 121 uczniów. Sprawdzian przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi procedurami, a jego przebieg nadzorowały dwie komisje egzaminacyjne.
17 maja 2003 roku odbył się VI Festyn Rodzinny, w programie którego znalazły się: pokaz tańców, inscenizacja, pokaz mody, konkurs plastyczny oraz rodzinny konkurs sportowy. Ponadto przez cały czas trwania festynu na gości czekały: kawiarenka, stoisko z książkami i kasetami, dmuchana zjeżdżalnia, konie, kawiarenka internetowa, stanowisko do pomiaru ciśnienia, studio makijażu, stoisko z pracami uczniów, tor zabaw dla przedszkolaków, loteria fantowa oraz grill.
26 maja w naszej szkole odbyła się międzyszkolna konferencja prowadzona przez panią dr Teresę Oleńską – Pawlak, której tematem było: „Prawidłowe funkcjonowanie uczniów w klasie integracyjnej”.
ROK SZKOLNY 2003/2004
Już po raz drugi ciepło i serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli pani dyrektor Halina Krzywonos.
17 października 2003 roku miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1.
30 października odbyły się VIII Igrzyska Placówek Integracyjnych im. Barbary Kaczmarek. W programie imprezy, oprócz tradycyjnego pokonywania torów przeszkód, znalazły się: parada placówek integracyjnych, pokaz tańca towarzyskiego i nowoczesnego, poczęstunek oraz wspólna zabawa przy muzyce.
8 grudnia 2003 roku klasa III b z naszej szkoły wzięła udział w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych zorganizowanym przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne.
18 grudnia odbył się w naszej szkole I Festiwal Piosenki Śląskiej.
12 lutego 2004 roku miał miejsce Bal Karnawałowy klas I – III, którego atrakcją były zabawy prowadzone przez wodzireja.
W dniach 16 – 20 lutego 2004 roku po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się półkolonie zimowe. Udział wzięło 40 uczniów. Wszyscy świetnie się bawili pod czujnym okiem pań: Joanny Bartoszek, Aleksandry Barczewskiej i Wioletty Łabiak.
27 marca 2004 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 miało miejsce II Forum Edukacyjne zorganizowane przez Gliwicki Ośrodek Metodyczny.
28 kwietnia w naszej szkole odbyły się „Spotkania ze sztuką”, czyli I Międzyszkolne Warsztaty Artystyczne. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy były nauczycielki oddziałów integracyjnych: Teresa Łukaszuk i Jolanta Judycka-Scholtz. Impreza została zorganizowana z myślą o dzieciach niepełnosprawnych. Gościliśmy uczniów z pięciu gliwickich szkół. Dzieci miały do wyboru następujące warsztaty: lepienie z masy solnej, lepienie w glinie, plastyka ruchu, malowanie dziesięcioma palcami.
Motto warsztatów to: „Czyń to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie jesteś”.
7 maja odbył się II Festiwal Tańców Europy pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice oraz redakcji „Nowin Gliwickich”.
26 maja nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali i przeprowadzili Dzień Sportu. Celem imprezy było zachęcenie uczniów oraz grona pedagogicznego do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla wychowanków szkoły przygotowano bieg przełajowy dookoła szkoły z przeszkodami. Natomiast dorośli sportowcy uczestniczyli w aerobiku, muzycznej ekspresji ruchowej oraz grach zespołowych. Rekreacji towarzyszyła wesoła atmosfera.
22 maja naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością biskup Jan Wieczorek. Wraz z nim przybył do nas proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – ojciec Piotr Świerczok. Dzieci, pod kierunkiem pani katechetki – Arlety Szkody, przygotowały krótki program artystyczny oraz umiliły spotkanie piosenkami śpiewanymi przy akompaniamencie gitary ojca Damiana Simonicza.
W dniach 10 – 24 maja 2004 roku miała miejsce kolonia śródroczna w Rowach. Wzięły w niej udział 103 osoby wraz z opiekunami: Ewą Woźniacką, Danutą Eichhoff, Józefą Czaplą, Aleksandrą Barczewską, Joanną Bartoszek, Dorotą Przybysz oraz Bartłomiejem Królickim.
W czasie kolonii odbyły się wycieczki do: Słowińskiego Parku Narodowego, Ustki, Darłówka, Trójmiasta oraz rejs statkiem po Morzu Bałtyckim.
29 maja, po raz kolejny, odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny. Tym razem zebrane fundusze zostały przeznaczona na stworzenie na terenie szkoły „Ścieżki zdrowia”.
ROK SZKOLNY 2004/2005
1 września 2004 roku miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2004/2005. Ciepło i serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli pani dyrektor Halina Krzywonos.
4 października odbyła się wycieczka do nadleśnictwa Brynek dla uczniów naszej szkoły, którzy zebrali największą ilość makulatury w szkolnym konkursie. Wyjazd zorganizowała pani Dorota Przybysz. W wycieczce wzięło udział 48 uczniów. Dzieci poznały ekspozycje w leśnym muzeum, wysłuchały interesującej prelekcji leśniczego, przeszły ścieżką edukacyjną oraz zjadły kiełbaski upieczone przy ognisku.
26 października miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1. Warunkiem przystąpienia do ślubowania było zdanie „egzaminu”, który przeprowadziła pani wicedyrektor Hanna Szczepaniak, przepytując uczniów oraz... ich rodziców.
29 października odbyły się IX Igrzyska Placówek Integracyjnych. Zaproszenie do udziału w imprezie przyjęło około 200 dzieci z ośmiu gliwickich placówek integracyjnych. Wszyscy świetnie się bawili, dopingując i dzielnie pokonując kolejne tory przeszkód. Wszystkie placówki otrzymały nagrody – puchary, medale i torby ze słodyczami, ponieważ zasadą naszych igrzysk jest, że WSZYSCY SĄ ZWYCIĘZCAMI.
9 i 16 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej. Hasłem przewodnim były słowa: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Oprawę festiwalu przygotowali uczniowie klasy V a pod kierunkiem pani Jolanty Judyckiej i pana Włodzimierza Copiała.
17 listopada 2004 roku miał miejsce VII Rajd Turystyczno-Krajoznawczy „Znam Gliwice i okolice”. Naszą szkołę reprezentowała 10-osobowa drużyna z klas VI c i VI d, która walczyła dzielnie z ekipami gliwickich gimnazjów. Organizatorami imprezy byli: p. Krzysztof Ciemny i p. Danuta Eichhoff. Udział w rajdzie był dużym sukcesem naszej szkoły. Rywalizując z gliwickimi gimnazjalistami, zajęliśmy VI miejsce!!!
2 kwietnia 2005 roku w naszej szkole odbyło się III Forum Edukacyjne, podczas którego swoje podręczniki wystawiło aż 11 wydawnictw. Doradcy metodyczni wygłosili 30 wykładów dla nauczycieli.
5 kwietnia 2005 roku został przeprowadzony SPRAWDZIAN DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH. Pisało go w naszej szkole 116 uczniów. Nad poprawnością przebiegu sprawdzianu czuwały komisje egzaminacyjne pod przewodnictwem pani dyrektor Haliny Krzywonos oraz pani Ireny Dziewidek.
29 kwietnia odbyły się II Spotkania ze Sztuką. Sponsorami imprezy byli: Rada Rodziców SP1, Urząd Miasta Gliwice, Pizza Hut, Pizzeria Bombola oraz firma przewozowa Comfort Lines.
10 maja w naszej szkole miał miejsce III Festiwal Tańców Europy. Wzięło w nim udział siedem gliwickich szkół podstawowych. Głównym celem imprezy była prezentacja dokonań zespołów tanecznych działających w szkołach, a także inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form i środków wyrazu artystycznego oraz zgłębienie wiedzy na temat kultury tanecznej krajów Europy.
19 maja 2005 roku z okazji obchodów 60-lecia gliwickich placówek oświatowych w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 odbyły się zawody sportowe „na wesoło” dla nauczycieli. W imprezie wzięły udział zespoły z dziewięciu placówek. Sześcioosobowe drużyny nauczycieli dzielnie pokonywały kolejne konkurencje w wyścigach rzędów. Ostatnią konkurencją, ważącą losy zwycięzców, były pomiary ciężaru ciała każdego zespołu. Wygrała najcięższa drużyna, ważąca prawie pół tony!!!
21 maja, po raz kolejny, odbył się Festyn Rodzinny. Tym razem zebrane fundusze zostały przeznaczone na budowę bieżni i skoczni.
W dniach 30 maja – 13 czerwca nasi uczniowie z klas trzecich przebywali na „zielonej kolonii” w Rowach. Uczniami opiekowali się: p. Bożena Kapko, p. Jolanta Kolbusz, p. Małgorzata Ślęczkowska, p. Ewa Wysogląd, o. Damian Simonicz oraz p. Bartłomiej Królicki.
Atrakcji nie brakowało! Dzieci spacerowały nad morzem, jeździły na gokardach, pływały w basenie, brały udział w ogniskach, dyskotekach oraz wycieczkach – do Ustki, Słowińskiego Parku Narodowego i w rejsie statkiem po Bałtyku.
ROK SZKOLNY 2005/2006
Inauguracja roku szkolnego 2005/2006 miała miejsce 1 września. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Halina Krzywonos.
12 października miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Warunkiem przystąpienia do ślubowania było zdanie „egzaminu”, który przeprowadziła p. Bożena Kapko.
27 października odbyły się X Igrzyska Placówek Integracyjnych pod hasłem „Gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”.
16 lutego 2006 roku w naszej szkole otwarto nową pracownię komputerową. Szkoła otrzymała sprzęt informatyczny w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu „Pracownie komputerowe dla szkół”. Ponadto szkoła otrzymała jedną z 49 nagród głównych ufundowanych przez Tesco Polska w ramach akcji „Tesco dla szkół”, czyli 6 najwyższej klasy komputerów oraz biurka i nowoczesne krzesła.
Pod koniec kwietnia 40 osób z Gliwic – 21 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, wraz z rodzicami i nauczycielami, przebywało w Przemyślanach na Ukrainie, 40 km od Lwowa. Pobyt związany był z pomocą tamtejszej parafii. Wyjazd zorganizował ks. Klaudiusz Szymroszczyk, wikary gliwickiej parafii Wniebowzięcia NMP. Dzieci były zachwycone zabytkami Lwowa.
Dochód z tegorocznego FESTYNU RODZINNEGO został przeznaczony na wyposażenie pracowni językowej.
ROK SZKOLNY 2006/2007
Inauguracja roku szkolnego 2006/2007 miała miejsce 1 września. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Halina Krzywonos.
W ramach rewizyty w dniach 17 – 24 września przebywała u nas młodzież z Przemyślan na Ukrainie. Uczniowie naszej szkoły wraz z przyjaciółmi zza wschodniej granicy odwiedzili w tych dniach m.in. Częstochowę, Wadowice, Kraków, Tarnowskie Góry, Chorzów, Wisłę i Ustroń. Dzieci z Przemyślan mieszkały w domach rodzinnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Patronat nad tą wizytą objął Prezydent Miasta Gliwice, Zygmunt Frankiewicz.
25 października 2006 roku w naszej szkole już po raz jedenasty odbyły się Igrzyska Placówek Integracyjnych. Wzięli w nich udział młodzi wychowankowie miejskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz Gliwickiego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego. Ideą igrzysk jest integracja dzieci pełno- i niepełnosprawnych poprzez wspólne pokonywanie „torów przeszkód”. Jak zawsze, zabawa była wspaniała!
13 grudnia w naszej szkole odbył się Festiwal Piosenki Śląskiej. Prowadziła go „Karolinka” - uczennica klasy III b – Marta Kulczyna oraz „Karlik” - uczeń klasy II d – Maciej Kubiak. Uczniowie klas I – III śpiewali piosenki o tematyce śląskiej. Festiwal uatrakcyjnił występ klasy V b, która, pod opieką pani dyrektor Haliny Krzywonos, przygotowała przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w gwarze śląskiej. Organizatorkami konkursu były panie Marta Matulka i Mariola Przebieracz. Oprawę muzyczną przygotował pan Krzysztof Kijas.
15 marca 2007 roku Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Dzień Świętego Patryka. Uczniowie klas szóstych przygotowali krótką inscenizację dotyczącą historii tego świętego. Prezentacja została wzbogacona projekcją multimedialną „Wizerunki św. Patryka”, występem druidów oraz konkursem na temat wiedzy o św. Patryku. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Katarzyną Topą.
17 – 20 kwietnia 2007 roku 45-osobowa grupa uczniów, ich rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 pojechała na Ukrainę do Przemyślan. Dzieci zwiedziły m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich, Cmentarz Łyczakowski, katedrę polską we Lwowie oraz cerkiew w Uniowie.
W kwietniu w naszej szkole realizowany był PROJEKT EKOLOGICZNY. W ramach tego projektu organizowane były liczne konkursy plastyczne, literackie, spotkania z opiekunką ze schroniska dla zwierząt, policją i psami policyjnymi. Odbyła się akcja „Sprzątanie świata”, Festiwal Piosenki Przyrodniczej oraz Przegląd Teatrzyków Ekologicznych. Zorganizowana została zbiórka makulatury. Podsumowaniem był uroczysty apel.
25 maja w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny „Przyrodniczek”. Honorowymi patronami imprezy byli Prezydent Miasta Gliwice i Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas I – III gliwickich szkół podstawowych. Konkurs uświetniło przedstawienie o tematyce ekologiczno-przyrodniczej „Żywioły” przygotowane przez uczniów klasy IV d pod kierunkiem pani Moniki Smerkowskiej.
I miejsce zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie: Marta Kulczyna, Anna Banaszak i Zuzanna Latos.
Organizatorkami imprezy były panie Bożena Kapka i Karina Ociepa.
9 maja 2007 roku miała miejsce piąta edycja Festiwalu Tańców Europy. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, Zygmunta Frankiewicza, a nad jej przebiegiem czuwała wicedyrektor szkoły, pani Hanna Szczepaniak. Występy zespołów oceniane były przez profesjonalne jury. Nagrody zwycięskim zespołom wręczała Naczelnik Wydziału Edukacji, pani Monika Gałażewska. Po konkursowych pokazach tanecznych wystąpiła kapela góralska „Po ćmoku” oraz grupa taneczna „Dangerous street” z Pyskowic.
Tegoroczny Festyn Rodzinny uświetnił występ „Belferband” - zespołu muzycznego złożonego z nauczycieli naszej szkoły, którzy w strojach i charakteryzacji rodem z lat 70-tych zaprezentowali się przed uczniami i ich rodzicami.
ROK SZKOLNY 2007/2008
Inauguracja roku szkolnego 2007/2008 miała miejsce 3 września. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Halina Krzywonos.
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej, 14 października w naszej szkole, wśród uczniów przeprowadzono plebiscyt i wybrano nauczycieli w czterech prestiżowych kategoriach. Zaszczytny tytuł „nauczyciel – mistrz” przypadł panu Krzysztofowi Ciemnemu. „Nauczycielem – przyjacielem ucznia” została wybrana pani Karina Ociepa. Za najsympatyczniejszego nauczyciela uznano panią Wiolettę Deszyńską, zaś na najbardziej twórczego – panią Katarzynę Topę.
21 listopada 2007 roku w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez panie: Agnieszkę Goncerz i Katarzynę Seredyńską. Imprezę uświetniło przybycie pani wizytator Ewy Fonfary. Występy uczestników oceniało profesjonalne jury złożone z solistów Gliwickiego Teatru Muzycznego.
W maju 2008 roku odbyła się już szósta edycja Festiwalu Tańców Europy w pięknej oprawie artystycznej. Oprócz konkursowych tańców zespołów mogliśmy podziwiać występ grupy naszych szkolnych cheerleaderek, którymi opiekuje się pani Agnieszka Jagosz.
W maju miał również miejsce Dzień Teatru, w ramach którego w inscenizacji „Balladyny” zaprezentowali się uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego dla klas IV – VI prowadzonego przez panią Agnieszkę Wojtuszek oraz uczniowie z samorządu szkolnego w pantomimie przygotowanej przez opiekunkę Samorządu, panią Katarzynę Topę.
Tegoroczny Festyn Rodzinny również obfitował w wiele atrakcji, m.in. loterię fantową, dmuchany zamek, kawiarenkę, salon makijażu, występy szkolnego chóru, kółka teatralnego, cheerleaderek, aukcje prac plastycznych.
W czerwcu, po kilku latach pracy, rozstał się z naszą szkołą uwielbiany przez uczniów ojciec Damian Simonicz. Będziemy za nim tęsknić i miło go wspominać.
ROK SZKOLNY 2008/2009
Inauguracja roku szkolnego 2008/2009 miała miejsce 1 września. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Halina Krzywonos.
Już po raz trzynasty Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 zorganizowała Igrzyska Placówek Integracyjnych. W tym roku były one wyjątkowe, gdyż zostały utrzymane w klimacie filmu animowanego „Kung-fu Panda”. Wszystkie dzieci były ubrane w biało-czarne stroje, a na głowach miały wizerunek Pandy z kreskówki. Dodatkowo odbył się pokaz karate zaprezentowany przez gliwicki klub Karate Kyokushin.
W listopadzie tradycyjnie odbył się IV Szkolny oraz II Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej. Na obu imprezach triumfował zespół z naszej szkoły – chłopcy z klasy V d: Adrian Moszyński, Kamil Grzesik, Patryk Pakosz i Łukasz Poloczek, którzy oprócz wspaniałego wykonania utworu „Piechota” zaprezentowali stroje z okresu I wojny światowej.
W styczniu miał miejsce Szkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Jasełka. Obie imprezy zorganizowała pani Arleta Szkoda.
W marcu 2009 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Baśniowy dla uczniów klas czwartych pod hasłem „Witajcie w naszej bajce” zorganizowany przez panią Joannę Żołnierczyk. W komisji zasiadły panie polonistki: Agnieszka Wojtuszek i Hanna Zalewska, pani Joanna Pawliszewska oraz Królewna Śnieżka i Pan Kleks (uczniowie klasy VI b).
W kwietniu 2009 roku odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Zielono mi” przygotowany przez panią Ewę Węgrzyn. Dzieci recytowały wiersze związane z przyrodą, ekologią lub po prostu z zielenią. Uczestnicy prezentowali się w sali pełnej zielonych maskotek, poduszek, koców itp. Komisja, w której zasiadły pani dyrektor Halina Krzywonos, oraz panie polonistki: Agnieszka Wojtuszek, Hanna Zalewska i Joanna Żołnierczyk (wszystkie w zielonych strojach!) wyłoniła zwyciężczynię, którą okazała się Karolina Janowicz z klasy V c.
11 maja 2009 roku odbyła się siódma edycja Festiwalu Tańców Europy, którego tegoroczne motto brzmiało: „Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście, ten nigdy nie tańczył w deszczu”. W konkursie wzięło udział dziewięć zespołów tanecznych z gliwickich szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych, a ich występy oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Pawła Gabary, dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego.
25 maja Samorząd Uczniowski we współpracy z pedagogiem szkolnym przygotował pantomimę pt. „List do Joli”. Przedstawienie poruszało problemy przemocy i agresji w sytuacjach szkolnych oraz kwestię uzależnień.
Nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez przemocy” organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Kaczyńskiego.
5 czerwca Samorząd Szkolny przygotował apel pt. „Stop agresji!”. Przedstawienie ukazywało sposoby przeciwdziałania przemocy i agresji w środowisku szkolnym. Apel przygotowali uczniowie klasy V b i V d pod kierunkiem opiekuna samorządu, pani Katarzyny Długosz.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009
Pożegnała się z nami pani dyrektor Halina Krzywonos, która szefowała szkole od 2002 roku. Był to dzień wzruszeń dla wszystkich nauczycieli i uczniów...
ROK SZKOLNY 2009/2010
1 września 2009 roku uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli przywitała nowa pani dyrektor – Hanna Szczepaniak oraz pani wicedyrektor - Bożena Kapko.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 14 października Samorząd Uczniowski zorganizował przedstawienie pt. „Atlas uczniów”, które w humorystyczny sposób klasyfikowało „gatunki” uczniów na wzór atlasu. Samorząd przeprowadził wśród uczniów klas IV – VI plebiscyt na najlepszego nauczyciela w następujących kategoriach: „Nauczyciel kosa”, „Nauczyciel kumpel” i „Nauczyciel Top-Trendy”. Wszystkich laureatów nagrodzono słodkim poczęstunkiem. Uroczysty apel przygotowały klasy: IV c, VI a, VI b i VI c pod kierunkiem opiekuna samorządu uczniowskiego, pani Katarzyny Długosz.
26 października Mały Samorząd Uczniowski zorganizował Święto Ziemniaka, czyli Kartofladę. Wybrany został Ziemniaczany Król – Szymon Hankus z klasy I b. Odbyły się różne konkursy oraz gry związane z ziemniakiem. Był też poczęstunek, czyli pieczone ziemniaki przygotowane przez panie z kuchni. Kartofladę przeprowadziły panie Jolanta Kolbusz i Karina Ociepa.
5 listopada 2009 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 odbyły się XIV Igrzyska Placówek Integracyjnych pod hasłem „Igrzyska starożytne”. Łącznie w imprezie brało udział około 260 uczestników wraz z opiekunami. Tegoroczny program Igrzysk został wzbogacony o prezentacje uczniów pod hasłami „Bogowie na Olimpie” oraz „Dyscypliny starożytne”, a także o występ szkolnych cheerleaderek oraz zespołu tanecznego ze szkoły tańca Alhambra. Wszyscy uczniowie byli ubrani w stroje stylizowane na szaty starożytnych Greków. Gościem honorowym był Prezydent Miasta Gliwice, Zygmunt Frankiewicz. Imprezę zorganizowały panie Monika Smerkowska i Joanna Bartoszek.
17 listopada miał miejsce kolejny Szkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej. Wysłuchaliśmy pięknych pieśni przygotowanych przez uczniów klas IV – VI. Nad przebiegiem festiwalu czuwało jury w składzie: p. Monika Smerkowska, p. Ewa Węgrzyn, p. Emilia Gardzińska.
23 listopada 2009 roku odbył się III Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej dla uczniów klas IV – VI. Organizatorkami festiwalu były panie: Monika Smerkowska, Agnieszka Kowalik-Dybizbańska i Agnieszka Jagosz. W jury zasiedli nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej – J. Pudlik, A. Dudek oraz L. Tomala – nauczyciel Szkoły Muzycznej „Jamaha” oraz przedstawiciel VI Batalionu Desantowo-Szturmowego Wojska Polskiego – A. Wróblewski.
Podczas festiwalu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inscenizację na temat Święta Niepodległości przygotowaną pod kierunkiem pani Katarzyny Długosz.
W listopadzie 2009 roku w naszej szkole odbyła się już czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Językowego „Słowo daję” organizowanego pod patronatem Wrocławskiego Ośrodka Metodycznego, Wydawnictwa Ossolineum i profesora Jana Miodka.
Etap szkolny tego konkursu rozpoczął się 4 listopada br. częścią pisemną, w której wzięło udział 30 osób. Do części ustnej zakwalifikowało się 11 uczniów.
Druga część konkursu odbyła się 17 listopada o godz. 12.00 w bibliotece szkolnej, w uroczystej oprawie. W komisji konkursowej zasiadły panie: wicedyrektor Bożena Kapko, Ewa Węgrzyn, Hanna Zalewska, Joanna Pawliszewska. Całość poprowadziła pani Agnieszka Wojtuszek. W przerwie konkursu poświęconej podliczeniu punktów i ustaleniu wyników uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie „Ale temat!” przygotowane przez kółko teatralne uczniów klas IV – VI pod kierunkiem pani Agnieszki Wojtuszek.
W etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Językowego Słowo Daję I miejsce zajęła Marta Kulczyna z klasy VI b, na II miejscu uplasowała się Anna Banaszak z klasy V a, a na III miejscu Hanna Woźny z klasy VI c. Etap szkolny Konkursu przygotowała, jak co roku, pani Joanna Żołnierczyk.
15 grudnia 2009 roku odbył się Festiwal Piosenki Śląskiej. Uczniowie klas 0 – III śpiewali wylosowane przez siebie śląskie piosenki. Każda klasa miała jakiś element stroju śląskiego. Festiwal w gwarze śląskiej prowadziła Karolinka i Karlik. Imprezę urozmaicił występ uczniów klasy V d, którzy zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima pt. „Pan Hilary”. Organizatorami Festiwalu były panie Mariola Przebieracz i Marta Mader.