ROK SZKOLNY 2010/2011:
Podczas inauguracji nowego roku szkolnego uczniów nauczycieli oraz rodziców powitała pani Dyrektor Hanna Szczepaniak oraz pani Wicedyrektor Bożena Kapko. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy VI d pod kierunkiem pani Agnieszki Wojtuszek.
14 października to ważny dzień w życiu szkolnej braci. Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej był okazją do spojrzenia z przymrużeniem oka na szkolne życie uczniów i nauczycieli. Przedstawienie z dużą dawką dobrego humoru przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - paniami Wiolettą Deszyńską i Alicją Żabą.
29 października w naszej szkole odbyły się XV Igrzyska Placówek Integracyjnych. Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem "Morskie opowieści". Patronem igrzysk był Neptun - król mórz i oceanów, który wyłonił się z morskiej otchłani w inscenizacji zaprezentowanej przez uczniów niepełnosprawnych pod kierunkiem pani Moniki Smerkowskiej. Dzieci uczęszczające na zajęcia kółka teatralnego, którym opiekuje się pani Agnieszka Wojtuszek, zaprezentowały natomiast przedstawienie lalkowe „Morskie opowieści". W imprezie uczestniczyły szkoły podstawowe (SP nr 10, SP nr 20, SP nr 21) i przedszkola miejskie (PM nr 21 i PM nr 31) oraz oczywiście uczniowie naszej szkoły. Jak co roku, najważniejsza była nie rywalizacja sportowa, a integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych oraz dobra zabawa.
Koordynatorkami imprezy były panie Joanna Bartoszek i Monika Smerkowska.
10 listopada uroczyście obchodziliśmy święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas apelu obejrzeliśmy inscenizację przygotowaną przez przedstawicieli klas IV b, V b i V c pod kierunkiem pani Joanny Żołnierczyk. Uroczystość zakończyło przemówienie pani Dyrektor Hanny Szczepaniak.
8 grudnia 2011 roku odeszła od nas kochana koleżanka, wspaniały pedagog i wychowawca, ś.p. Mariola Przebieracz. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
W związku z tragiczną śmiercią pani Marioli Przebieracz nie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe pracowników Szkoły. Zebraliśmy się wszyscy w zadumie przy melodii kolęd, refleksyjnie kończąc rok 2010 i pamiętając o tych, którzy odeszli.
10 i 11 stycznia 2011 roku odbył się w naszej szkole IX Festiwal Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś". Łącznie w Festiwalu wzięło udział 84 uczniów z klas 0 - 6, w tym 36 solistów. Wielu uczestników bardzo profesjonalnie przygotowało się do występu - nie tylko śpiewali, ale i grali na instrumentach, często mało znane pastorałki.
Wśród uczniów klas 0 - 3 w kategorii soliści pierwsze miejsce zajęła Zofia Hryń z klasy II b, a w kategorii duety pierwszą nagrodę wywalczyły Julia Sławik i Maja Grabowska z klasy II c.
Natomiast spośród starszych uczniów-solistów najlepsze okazały się ex aequo Jadwiga Gorol z klasy IV c oraz Paulina Błaszczok z klasy VI d. I miejsce w kategorii duety zajęły Agata Piórkowska i Anna Tomaka z klasy IV b.
W tym rok szkolnym po raz pierwszy zespół BelferBand, który tworzą nauczyciele pracujący w naszej szkole, przygotował dla dzieci niespodziankę - jasełka. 11 stycznia odbyły się w naszej szkole "Jasełka na wesoło", a w role aktorów wcielili się nauczyciele. Jako pierwsi przedstawienie mogli zobaczyć uczniowie, a następnie, wieczorem, przed zebraniami, rodzice.
Podczas apelu podsumowującego I półrocze roku szkolnego 2010/2011 Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce otrzymała nasza duma - Anna Banaszak z klasy VI a. Dziewczynka otrzymała go po raz trzeci z rzędu, mogła więc wziąć go do domu jako swoją własność.
18 lutego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV – VI Cztery Pory Roku, w którym wzięło udział ponad 40 uczniów, spośród których wyłoniono trzy uczennice: Barbarę Banaszak z klasy V b, Wiktorię Łuczak z klasy VI a i Karolinę Babiarz z klasy VI c , które reprezentowały naszą szkołę na Miejskim Konkursie Recytatorskim Małe Wierszowanie; Wiktoria zdobyła tam wyróżnienie. Konkurs przygotowały panie Agnieszka Wojtuszek i Hanna Zalewska, a imprezę poprowadziła pani Agnieszka Wojtuszek.
16 i 17 marca odbyły się w naszej szkole "Dni otwarte". W programie znalazło się m.in. zwiedzanie szkoły, zajęcia otwarte prowadzone przez nauczycieli oraz zawody sportowe. Imprezę zakończyło spotkanie z panią Dyrektor Hanną Szczepaniak, która przedstawiła ofertę naszej szkoły na rok szkolny 2011/2012.
Z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie z klas IV c, VI a i VI c, pod kierunkiem pani Hanny Zalewskiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny. W atrium Szkoły rozbrzmiewały m.in. echa "Majowej jutrzenki", a utworom poetyckim towarzyszył piękny akompaniament Chopinowskich etiud w wykonaniu Jadwigi Gorol, uczennicy klasy IV c. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że szkolne apele poświęcone tematyce historycznej wcale nie muszą być nudne.
7 maja w naszej szkole odbył się kolejny Festyn Rodzinny. Jak co roku, cieszył się ogromną popularnością. Atrakcji było co niemiara! Uczniowie wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach origami czy filcowania, obejrzeć uczniowskie "Mam talent", występ kółka teatralnego czy pokazy tańców. Można było również pograć w ping-ponga, spróbować pysznych ciast w kawiarence albo też zasmakować w śląskim jadle w postaci sznity z domowym smalcem. Festyn zakończył występ zespołu muzycznego BelferBand złożonego z nauczycieli naszej szkoły. Wokalnie prezentowały się panie Diana Janoska, Agnieszka Nowakowska, Katarzyna Seredyńska, Agnieszka Wojtuszek oraz Joanna Żołnierczyk. Przygrywały im na akordeonie pani Monika Smerkowska i na gitarze pani Alicja Żaba oraz pan Krzysztof Kijas na keyboardzie oraz pan Bartłomiej Królicki na perkusji.
12 maja odbył się IX Festiwal Tańców Europy. Wzięło w nim udział 175 uczestników z przedszkoli i szkół podstawowych. W kategorii wiekowej 6 - 9 lat Grand Prix zdobyło Przedszkole Miejskie nr 40 za taniec "Gummy Bear".
24 maja w Gliwicach - Brzezince odbyły się I Mistrzostwa Gliwic w Piłce Nożnej. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Myszkowski, Mateusz Działach, Kacper Kandziora, Łukasz Ważny, Damian Wolf, Daniel Zych, Krzysztof Kusto, Jan Czajkowski, Patryk Hotloś i Piotr Janeczek. Po zaciętej rywalizacji nasi chłopcy zajęli I miejsce. Opiekunem grupy był pan Wojciech Szwarczyński.
28 maja w Sali Lustrzanej Zamku Książąt Pszczyńskich odbyło się podsumowanie Klasyfikacji Generalnej Szkół IV Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży w narciarstwie zjazdowym za rok 2011. Naszą szkołę reprezentowały zawodniczki: Anna Banaszak, Barbara Banaszak, Jolanta Rudel i Hanna Rzepka. Miłym zaskoczeniem było zajęcie przez nasze uczennice I miejsca. Puchar za zwycięstwo wręczył pani Dyrektor Hannie Szczepaniak Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber. Gratulacje złożył również Apoloniusz Tajner.
22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012. Pani Dyrektor Hanna Szczepaniak oraz pani Wicedyrektor Bożena Kapko wręczyły dyplomy i nagrody książkowe uzdolnionym uczniom oraz listy gratulacyjne ich rodzicom. Przedstawienie przygotowali uczniowie kółka teatralnego pod kierunkiem pani Agnieszki Wojtuszek.
ROK SZKOLNY 2011/2012:
1 września uczniów, nauczycieli i rodziców powitała, jak co roku, pani Dyrektor Hanna Szczepaniak oraz pani Wicedyrektor Bożena Kapko. Tego dnia też odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
Przez cały październik w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Zbieraliśmy dary dla schroniska - karmę, koce, zabawki dla zwierząt i inne. Odbyło się również szereg konkursów - plastyczny, na najciekawszą prezentację multimedialną, konkurs piosenki czy też konkurs na najlepszy, samodzielnie napisany, wiersz o zwierzętach. Akcję nadzorowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, panie Karina Ociepa, Jolanta Kolbusz, Alicja Żaba i Katarzyna Długosz.
25 października odbyło się pasowanie na Żaka, czyli na ucznia klasy czwartej. Uroczystość miała miejsce w pizzerii Biesiadowo.
Dzieci brały udział w konkursach i zadaniach mających na celu integrację zespołów klasowych. Na koniec wygłosiły tekst ślubowania i zostały pasowane na uczniów klasy czwartej. Imprezę zorganizowały wychowawczynie klas czwartych - panie Diana Janoska, Monika Smerkowska i Agnieszka Wojtuszek.
Dnia 27 października 2011 roku w naszej szkole odbyły się XVI Igrzyska Placówek Integracyjnych.
W tym roku hasłem przewodnim igrzysk była: "Piłka nożna - Euro 2012". W imprezie wzięło udział prawie 300 dzieci z gliwickich przedszkoli i szkół z oddziałami integracyjnymi (PM 21, PM 31, PM 40, SP 3, SP 10, SP 21, SP 1). Zgodnie z tradycją uczestnicy imprezy pokonywali tory przeszkód. Dla małych sportowców organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego. W czasie programu artystycznego wystąpiły cheerleader'ki z SP nr 1 pod kierunkiem pani Agnieszki Jagosz i pani Romy Słaboń oraz piłkarze z klubu "Piast Gliwice". Reprezentanci klubu odpowiadali na pytania dzieci i zaprezentowali swoje umiejętności piłkarskie. Gościem XVI Igrzysk Placówek Integracyjnych była m.in. Pani Renata Caban (Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice), która w imieniu Prezydenta Gliwic objęła imprezę honorowym patronatem. Koordynatorkami Igrzysk były panie Joanna Bartoszek i Monika Smerkowska.
18 listopada obchodziliśmy w naszej szkole smutną rocznicę - rocznicę śmierci pani Dyrektor Barbary Kaczmarek, która od 1991 do chwili przedwczesnej śmierci była Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Gliwicach.
Barbara Kaczmarek była pedagogiem darzącym ogromną miłością dzieci i młodzież, człowiekiem wielkim, prawym, mądrym, pełnym dobroci i życzliwości, cieszącym się uznaniem i popularnością nie tylko w środowisku nauczycielskim w Gliwicach, wiceprezesem Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej, członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gliwickiej.
Podczas uroczystego apelu pani Dyrektor Hanna Szczepaniak wspominała ś.p. panią Dyrektor Barbarę Kaczmarek, jej zasługi dla Szkoły, osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz życzliwość, jaką się cieszyła. Głos zabrał również mąż byłej pani Dyrektor - pan Andrzej Kaczmarek. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie klas V c, IV a i VI a, których przygotowała pani Ewa Węgrzyn.
W listopadzie 2011 roku uczniowie naszej Szkoły uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego dla klas IV - VI zanotowali na swoim koncie pierwszy poważny sukces.
Zajęli I miejsce w V Dziecięcych i Młodzieżowych Formach Teatralnych, imprezie pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, która miała miejsce 23 listopada na Scenie "Bajka" Kina AMOK. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu "Co świtem piszczy w trawie". Zespół przygotowała pani Agnieszka Wojtuszek - opiekun kółka teatralnego.
W związku z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej odbyły się w naszej szkole Dni Europy. Uczniowie wykonali plakat "Podróże po Europie". Odbył się również Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, w którym I miejsce zajęła drużyna z klasy IV b: Maciej Gadomski, Marta Kwiecień i Jakub Węgrzyn.
Zwieńczeniem Tygodnia Europejskiego był Szkolny Festiwal Eurowizji.
16 grudnia na Rynku w Gliwicach odbyło się otwarcie "Gliwickiej Szopki 2011", które urozmaicił happening przygotowany przez dzieci i młodzież z gliwickich szkół. Imprezę uświetnił zespół wokalny naszych nauczycieli - BelferBand, który zaśpiewał kolędy i pastorałki. Ponadto każda ze szkół przygotowała bardzo długi łańcuch z papieru kolorowego. Po połączeniu wytworów wszystkich szkół powstał gigantyczny łańcuch, którym opleciono cały gliwicki Ratusz.
8 grudnia, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pani Marioli Przebieracz, odbył się Festiwal Piosenki Śląskiej nazwany odtąd jej imieniem.
Mariolu, pamiętamy...
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem spotykamy się na uroczystych jasełkach. W tym roku, wraz z uczniami, przygotowała je pani Małgorzata Flaszewska.
W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2012 roku w naszej szkole odbywały się półkolonie. Wzięło w nich udział 85 uczniów z klas 0 - 6. Dzieci miały mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty muzyczne, origami, z grafiki, zajęcia sportowe czy spotkanie z harcerzami. Uczniowie pojechali również na wycieczkę do kopalni zabytkowej w Tarnowskich Górach.
Zgodnie z programem "Wszystkie kolory świata" organizacji UNICEF uczniowie naszej szkoły przygotowali 13 charytatywnych laleczek.
22 lutego każda laleczka została przedstawiona przez swojego autora zaproszonym do szkoły gościom. Każda z przybyłych do szkoły osób mogła zaopiekować się wybraną przez siebie lalką, przekazując jednocześnie darowiznę na szczepienie dzieci w Sierra Leone.
5 i 6 marca odbyły się w naszej szkole "Dni Otwarte". 5 marca był przeznaczony dla grup przedszkolnych wraz z wychowawcami, zaś 6 marca Szkoła gościła rodziców z dziećmi. W programie imprezy znalazły się zajęcia otwarte, zwiedzanie Szkoły, spotkanie z Dyrektorem i pracownikami SP1, przedstawienie oferty Szkoły, prezentacja multimedialna oraz konsultacje indywidualne z nauczycielami i specjalistami.
21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie i nauczyciele przebrali się w wiosenne stroje - mogliśmy podziwiać całe klasy żabek, bocianów, biedronek czy kwiatków. Atrakcji nie zabrakło - uczniowie mogli się zmierzyć z nauczycielami w turnieju sportowym bądź wziąć udział w Festiwalu Piosenki Wiosennej.
14 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyły się Gliwickie Targi Edukacyjne - Education Fair 2012. Nasza szkoła również prezentowała tam swoją ofertę edukacyjną.
24 kwietnia odbyły się VIII Międzyszkolne Warsztaty Artystyczne dla Uczniów Niepełnosprawnych „Spotkania za Sztuką". Dzieci pracowały w czterech grupach tematycznych zajmujących się różnymi dziedzinami szeroko pojętej sztuki - plakat, taniec z pomponami, zdrapka, maskotka z tektury. W przerwie imprezy zaprezentował się szkolny zespół cheerleaderek pod kierunkiem pani Agnieszki Jagosz.