Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza szkoła bierze udział w projekcie pt: „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”. Projekt ma na celu świadome przygotowanie uczniów do przeżywania grudniowego rocznicy. Jednym z zadań projektu jest Notacje świadków wydarzeń - grudnia 1981 r. Notacje to ogólnopolski projekt realizowany przez Biuro Edukacji Narodowej w IPN, który polega na filmowym dokumentowaniu świadectw i wspomnień uczestników ważnych wydarzeń historycznych. Miejsce nagrania oraz dogodny termin umawiany jest bezpośrednio z osobą filmowaną (zespół notacyjny może zarówno gościć świadka historii w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. Św. Jana 10, jak i dojechać do miejsca wskazanego przez osobę nagrywaną). Czas trwania nagrania dostosowywany jest do możliwości fizycznych i emocjonalnych rozmówcy. W niektórych przypadkach realizacja jednej notacji wymaga kilku spotkań. W nagraniu mogą uczestniczyć członkowie rodziny świadka historii, pod warunkiem, że dostosują się do reguł panujących. Nagranie odbywa się przy pomocy sprzętu audio-video, a uzyskany w ten sposób materiał filmowy jest skatalogowany i zarchiwizowany w IPN. Każdy rozmówca zobowiązany jest do podpisania oświadczenia, w którym wyraża zgodę, aby zebrany materiał wykorzystać w celach naukowych, edukacyjnych, wystawienniczych czy promocyjnych.

Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu wywiadu ze wskazanym świadkiem historii podejmuje IPN po weryfikacji ankiety zgłoszeniowej.

W przypadku wyrażenia chęci udziału w projekcie, prosimy o kontakt z p. Katarzyną Długosz lub p. Przemysławem Słowikiem w celu przekazania ANKIETY ZGŁOSZENIOWEJ ŚWIADKA HISTORII oraz przekazania informacji osobie odpowiedzialnej za realizację tego zadania w katowickim oddziale IPN.

Pamiec81 scaled            partnerzy